apartmány pod pálavou

Cykloturistika


CHALUPA NA VINAŘSKÉ STEZCE

Hustopečsko je ideálním místem pro cykloturistiku. Je to obdivuhodný kraj. Během jednoho dne můžete obdivovat úrodná pole a vinohrady v nížinách a zanedlouho nato pobývat v lesích a stoupat do různě strmých kopečků s nádhernými výhledy do kraje. 

Krajem André

Na trase Hustopeče – Starovičky – Velké Pavlovice – Bořetice – Vrbice poznáte nejen vinařství na Velkopavlovicku, ale i nejlepší viniční trati kraje a památky, které po staletí utvářely jeho historii. Vinařská expozice v renesančním domě U Synků v Hustopečích dosvědčuje slavnou minulost středověké bašty moravského vinařství,

vyhlídka nad Starovičkami nabízí panoramatický výhled na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže. Centrum oblasti je přehlídkou jedinečných staveb sklepní architektury s celoroční nabídkou programů vinařské turistiky. Cykloturistické akce, otevřené sklepy a soutěžní výstavy vín ve Velkých Pavlovicích vítají každoročně tisíce milovníků vína na tradičních slavnostech Hanáckého Slovácka. Samostatná vinařská vesnička Kraví Hora a vínem inspirovaná recese zdobí sousední Bořetice, starobylá Vrbice rozložená na náhorní planině pod kopcem Stráž je v posledním desetiletí místem nejkvalitnějších červených vín na Moravě.

Délka trasy 18,6 km
Celkové převýšení 160 m
Vhodné pro: Cykloturisty
Náročnost trasy: Středně pokročilý turista

http://www.mapy.cz/s/3KE9


 

Modré hory

31 km dlouhá cyklistická a pěší stezka Modré hory je turistickou součástí vinařského projektu, u jehož zrodu stál profesor Vilém Kraus. Své vyznání kraji, jehož vinorodým stráním dávají modrou barvu letní rána i bobule hroznů na podzim, vložil do těchto vět:

„Pětihvězdí moravských vinařských obcí v čele s městem Velké Pavlovice je odedávna známé svými červenými víny ze svahových viničních poloh rozložených okruhem ve zvlněné krajině. K rovinatému jihu otevřená „rukapáně“ je jako mozolnatá dlaň, z níž vychází pět čilých a tvořivých prstů, které modelovaly svahy v okolí lidských sídlišť do tvaru polí, sadů, vinic i lesů. Těmi pomyslnými prsty prochází náhodný poutník a slabikuje jejich jména, jak by četl radost z doteků dětské ruky: Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a nejvýš položená Vrbice.“

Délka trasy 20 km
Celkové převýšení 600 m
Cílová skupina: Mladí
Vhodné pro: Pěší turisty
Náročnost trasy: Středně pokročilý turista

http://www.mapy.cz/s/3KEF


 

Moravská vinná

Městem Hustopeče prochází také Moravská vinařská stezka. Můžeme se po ní dostat do Klobouk u Brna nebo k Pálavským vrchům. Zaleží jen na nás, jestli se vydáme přes Novomlýnské nádrže a budeme obdivovat krásné panorama Pálavy nebo se budeme projíždět mezi vinohrady a dívat se skrz vinné keře na západ slunce.

Délka trasy 290 km
Cílová skupina: Dospělí bez dětí
Vhodné pro: Cykloturisty
Náročnost trasy: Turista profík


 

Cyklotrasa okolo ATC Merkur

Trasa prochází oblíbenou rekreační oblastí Pasohlávky a vede okolo horní a střední nádrže vodního díla nové Mlýny. Je to oblíbená místní trasa s nízkým stupněm náročnosti, vedoucí po zpevněných a nezpevněných komunikacích, částí po frekventované komunikaci E561. Je vhodná pro trekkingová a horská kola. Trasa má napojení na širokou síť dalších cyklotras, což umožňuje plánování výletů podle náročnosti a tematického zaměření do okolí včetně sousedního rakouského regionu.


 

Krajinou po památkách do Lednicko-Valtického areálu

Pro aktivnější cyklisty jsme pro Vás připravili trasu v rovinatém terénu napříč přírodními a kulturními památkami do Lednicko-Valtického areálu a zpět.

Trasa měří tam i zpět 66km a jde spíše o celodenní výlet na kole po cyklotrasách přírodou kolem rybníků a kulturních památek až na zámek Valtice. Trasa začíná podél přehrady Nové Mlýny přes rozhlednu v Zaječí na Přítlucké hoře, odkud lze dohlédnout až do samotného cíle této trasy. Z Přítlucké hory vede cesta do Rakvic a poté přírodou kolem jezírka Kutnar a Květného jezera do Lednicko-Valtického areálu, kde si můžete prohlédnout nejen nově zrekonstruovaný zámek Lednice se skleníkem a parkem, ale také Minaret, Janův hrad, Lovecký zámeček aj. Z Lednice trasa pokračuje dále krajinou nedaleko Rybničního zámečku přes Lednické rybníky , odkud není daleko k unikátním stavbám zv. Apollonův chrám a U Tří Grácií. Cestou k Valtickému zámku se můžete zastavit a odpočinout u Rendez-vous zv. Dianin chrám nebo za Ladenskou alejí u zámečku Belveder.

Délka trasy 66 km
Náročnost trasy: Pokročilý turista

http://www.mapy.cz/s/3KEN


 

Kolem vody a po vinařstvích

Tuto nenáročnou trasu v rovinatém terénu kolem přehrady Nové Mlýny, vinic pod Pálavou a vinařskou architekturou místního regionu doporučujeme nejen pro náročné, ale také rekreační cyklisty a rodiny s dětmi.

Na trase Starovičky – šakvice – Zaječí – Pavlov – Strachotín – Popice – Starovičky dlouhé 38km uvidíte rozlehlou vodní nádrž „Nové Mlýny“, sluncem rozpálené Pavlovské vrchy, dále také architekturu místních malebných vesniček s vinicemi a sklípky. Mezi nejatraktivnější a nejzajímavější skvosty vinařské architektury uvidíte na okraji obce Zaječí rodinné Vinařství pod kapličkou odkud je nádherný výhled nejen z nové rozhledny na přehradu, místní rybníky, Pálavu a široké okolí (Lednicko-Valtický areál, Dukovany…), dále také vinařství Nosreti . V obci Popice na jižních svazích mezi vinicemi nejde přehlédnout moderní budovy nově vzniklých vinařství Sonberk a Gotberg, které vybízejí k posezení u sklenky vína a odpočinku uprostřed vinohradů s pohledem do krajiny. Na trase najdete také Vinařství Zaječí, drobná malá vinařství v obci Dolní Věstonice a Strachotín. Fotky z trasy si můžete prohlédnou v sekci fotogalerie-okolí.

http://www.mapy.cz/s/3KF6